Sonikel Ultrasonik, plastik sektöründe Ultrasonik Kaynak, tekstil sektöründe Ultrasonik Kesim ve Dikiş, gıda sektöründe Ultrasonik Gıda Kesimi ve metal işleri sektöründe Ultrasonik Metal Kaynak projeleriyle hizmet vermektedir.

Ses dalgalarının, frekans olarak ötesindeki frekanslarda titreşim yapan “Ultrasonik” teknolojisi kaynak, kesim ve dikiş amaçlı olarak endüstride sıkça kullanılmaktadır. Sonikel Ultrasonik, otomasyon sistemleri de dahil olmak üzere ultrasonik konusunda hem danışmanlık vermekte hem de ultrasonik cihaz tasarımı ve üretimi yapmaktadır.

Ultrasonik kaynak ve kesim sistemleri tasarımı; iki farklı mühendislik disiplinine ihtiyaç duymaktadır. Bunlardan birincisi ultrasonik dalgaları üretecek güç kaynağının tasarlanması için “Elektronik Mühendisliği” digeri mekanik titreşimlere uygun kaynak kalıbı tasarımının yapılması için “Makine Mühendisliği”dir.

Avrupa pazarında Ultrasonik Sistemler üreten firmalar mevcuttur. Sonikel tamamen yerli sermayesiyle Türkiye’de Ultrasonik Güç Kaynağı tasarımı ve üretimi yapmaktadır. Ayrıca bu güç kaynağını mekanik sistemlerle ve otomasyonla birleştirerek anahtar teslimi çözümler sunmaktadır.

Ultrasonik kaynak sistemlerinin güç kaynağından sonra en önemli tasarım parçası, ultrasonik titreşimleri parçaya aktaran “horn” adı verilen kaynak kalıbıdır. Bu kaynak kalıbının doğru tasarlanması ve tasarlanırken de proje detaylarının göz önünde bulundurulması doğru ve uzun ömürlü bir horn elde edilmesinin temel anahtarıdır.

Ultrasonik horn tasarımı ve üretimi, horn malzemesinin seçiminden imalat sürecine kadar dikkatlice takip edilmelidir. Horn imalatı yapılırken malzemenin hasar görmemesi çok önemlidir. Horn imalat sürecinde meydana gelecek kılcal çatlaklar, kullanım esnasında hornun o noktadan çatlamasına sebep olabilir.

Horn tasarımı ve horn imalatı deneysel bilgi ve tecrübe istedigi için Sonikel Ultrasonik bu web sitesinde bazı tecrübelerini paylaşarak müşterilerine yardımcı olmayı hedeflemektedir.